Головна / Членам кооперативу / Гігієна молока

Гігієна молока

Кооператив «Молоко-Країна» несе відповідальність за якість виробленого молока перед своїми покупцями. Для підвищення якості сировини, спеціалістами кооперативу розроблено практичні рекомендації членам об’єднання, дотримуючись яких вони можуть покращити якість молока, збільшити продуктивність та забезпечити здоровий розвиток корови.

Підготовка до доїння. Перед доїнням готують посуд з теплою водою, рушник, наводять в стійлі порядок, вичищають підстилку, чистять гнойовий жолоб, чистять корову. Хвіст прив'язують до ноги корови, щоб вона ним не махала і не забруднювала відро з молоком.

Молочне відро. Дійницю обв'язують 2-3 шарами марлі. Перед доїнням дояр має одягнути халат або комбінезон та головний убір.

Підготовка рук. Перед доїнням дояр зобов'язаний вимити руки теплою водою з милом і витерти чистим рушником. Руки повинні бути чистими, не мати тріщин, нігті мають бути підстриженими.

Підготовка вимені. Безпосередньо перед доїнням вим'я миють теплою водою, потім насухо витирають чистим рушником або серветкою і масажують: охоплюють спочатку праву половину і розминають її зверху вниз і знизу вгору, після чого переходять до лівої половини. Особливо ретельно потрібно масажувати вим'я першотільних корів.

Час для підготовки вимені. Варто пам'ятати, що у корови період молоковіддачі лімітований. Тому на підмивання і масаж вимені має йти не більше однієї хвилини.

Посуд. Для дійниці використовують емальоване відро. Забороняється використовувати оцинкований посуд.

Корм під час доїння. В період доїння не можна годувати корову грубими або соковитими кормами. Годують лише концентратами.

Здоювання перших цівок молока. Перші дві-три цівки молока видоюють в окремий посуд, щоб виключити потрапляння мікрофлори до загального удою. Звертають увагу на наявність згустків, пластівців, крові або гною. Їх присутність свідчить про запальні процеси у молочній залозі. Таке молоко в продаж не допускається. Оптимальна кількість стискань соска - 80-90 за хвилину. Догляд за вим'ям та сосками і правильне доїння сприяє високим надоях і попереджує виникнення запальних процесів у вимені. По закінченню доїння проводять заключний масаж і змащування вимені.

Фільтрування. Фільтрують молоко через 4-6 шарів марлі або 2 шари вафельної, чи один шар лавсанової тканини. При ручному доїнні, після переливання 40-50 літрів фільтри замінюють.

Посуд. Молоко фільтрують в окремий посуд і, не накриваючи кришкою, ставлять в холодильник. При відсутності можливості зберігати молоко в холодильнику, посуд з молоком ставлять у ємність з холодною водою, яку періодично (спочатку через 15-20 хв., а потім через 30 хв.) змінюють. Рівень молока у відкритому посуді повинен бути нижче рівня води, а ємність накрита шаром марлі. В міру охолодження молока, ємність з молоком слід закрити кришкою. На 1 л охолоджуваного молока витрачається від 3 до 5 літрів води. Зберігають молоко в закритому посуді, окремо від речовин, що мають сильний запах. Не допускається у процесі зберігання змішувати молоко різних надоїв (охолодженого і свіжонадоєного).

Дезінфекція посуду. Звільнений від молока посуд та ємності негайно ополіскують чистою водою. І не пізніше ніж через 1 годину за допомогою щітки миють гарячим (50 С) розчином миючого засобу. В якості миючих засобів використовують кальциновану соду або синтетичні миючі порошки. Після цього, посуд ретельно ополіскується водою для видалення залишків миючого засобу і зберігається перевернутим. Тканинні фільтри після кожного використання перуть з милом або миючим засобом і ретельно ополіскують теплою водою. Один раз на добу фільтри необхідно дезінфікувати, використовуючи розчин «Білизна» або інші засоби, кип'ятінням протягом 10 хвилин або прасуванням.

Мастит. Найбільш характерні ознаки гострого маститу у корів - це значне збільшення вимені в розмірі, сильна болючість, почервоніння шкіри, підвищення температури в місці запалення, зниження продуктивності, погіршення якості молока.

Діагностика маститу. Для своєчасного виявлення корів, хворих маститом, застосовуються різні лабораторні методи, які передбачають дослідження молока. Навіть за відсутності зовнішніх ознак хвороби необхідно щомісячно контролювати стан молочної залози в спеціальних лабораторіях ветеринарної медицини.

Лікування. Для лікування і профілактики маститу застосовується широкий арсенал спеціальних ефективних засобів. Своєчасно почате лікування гарантує повне одужання хворої тварини. При підозрі на мастит або інші хвороби слід негайно викликати лікаря ветеринарної медицини для надання кваліфікованої допомоги.

Потрібно пам'ятати, що в молоці тварин, які лікувалися, деякий час зберігаються залишки антибіотиків та інших речовин, які погіршують стандарти якості продукції. Молоко від хворої тварини ні в якому разі не повинно потрапити в загальну масу молока протягом 5-7 днів після лікування корови. Вживання продукції від хворих на мастит корів призводить до важких наслідків для людей, особливо для дітей. Це проявляється розладами шлунково-кишкового тракту, респіраторними і шкірними хворобами, гострими інфекційними хворобами, спільними для тварин і людей (бруцельоз, лейкоз, туберкульоз, сказ та ін.).

Мікробна забрудненість. Для зниження мікробної забрудненості молока, важливе значення має дезінфекція сосків і шкіри вимені після кожного доїння корови. Для цього застосовують спеціальні засоби дезінфекції, шляхом аерозольного нанесення, змочування або протирання шкіри вимені і сосків. (За детальнішою інформацією звертайтесь до участкового ветеринара).