Головна / Прес-служба / Преса про нас / Статті / Газета "Томашпільський вісник"

Регіони розташування

Переглянути всі

Газета "Томашпільський вісник"

16.01.2014

У селі завжди вистачає проблем, а деякі із них вічні. От хоча б, як ціну на молоко обстояти. Закупівельні ціни такі низькі, що господарі, які з ранку до вечора працюють біля своїх «Берізок» та «Зірочок», майже не мають з них зиску. Одним із невирішених також залишається ще важливіше питання - збуту сільськогосподарської продукції. Хоч сядь та плач: і під ніж пускати годувальницю шкода, і тримати, на жаль, невигідно! І все ж чимало селян, мешканців Томашпільщини, дай Боже їм здоров`я, таки тримають корівок у своїх господарствах. Дехто за звичкою, а дехто для того, аби мати хоч якісь кошти.

Не можна сказати, що запитання виникло раптово і вперше. Роками люди переймаються ним. І так само роками розводять руками та знизують плечима у безвиході. Разом із тим весь цей час дуже несміливо, майже нечутно звучить відповідь: потрібно зорганізуватись, об`єднати громаду, створити своє підприємство, і тоді…

Створення молочного кооперативу – це не просто можливість постійної реалізації молока, за справедливими умовами, це шанс селян відчути себе справжніми господарями. Український ринок молочних кооперативів ще досить молодий, хвиля їх створення почалася зовсім недавно. Але багато з них зарекомендували себе за цей короткий час, як із найкращого боку. Ось наприклад, СВК «Молоко-Країна», який уже кілька років діє на території Вінницької області, і планує працювати в нашому районі. Загалом, за три роки кооператив розширився до загальнодержавного масштабу, працюючи в 17 регіонах України, об’єднуючи понад 20 000 членів.

Головним досягненням ініціатори створення сучасних кооперативів вважають зростання довіри до такої форми господарювання в усіх тих селах, де вони працюють. Адже селяни, навчені попереднім досвідом, ставилися до всього нового, пов`язаного із чимось «спільним» і «суспільним», як до  гучних пустопорожніх обіцянок. Представники «Молоко-Країни» наголошують, що під час створення кооперативу найскладніше - це робота з людьми. Багато часу доводиться витрачати на зустрічі й переконування, що така співпраця вигідна передусім селянину. Поступово відпрацювали просту схему вступу до кооперативу, яка діє без перебоїв. Це приваблює і полегшує прийняття рішення. Але той хто, вже вступив до кооперативу, ще жодного разу не пошкодував, як от мешканці багатьох сіл Погребищенського і Оратівського районів Вінничини.

Щоб пересвідчитись у ефективності результатів діяльності кооперативу ми поспілкувались з приймальницею молока Мельник Оленою Олексіївною - досвідченим членом кооперативу з села Якимівка Оратівського району.

 «До кооперативу «Молоко-Країна ми вступили три роки тому з самого початку його створення й ще жодного разу не пошкодували про такий крок. Кооператив у нашому селі користується значною популярністю, підтвердженням цьому є значна кількість членів об’єднання в 50 чоловік, котрі утримують майже 70 корів. У власному господарстві ми з чоловіком утримуємо шість корівок, діти вже одружені й живуть окремо, тому допомагають нам дуже рідко. Проте ми не скаржимося, зі всім справляємось, навіть на відпочинок часу вистачає», - запевнила Олена Олексіївна.

«На нашу думку, найбільша перевага яку надає кооператив «Молоко-Країна» - це безвідсоткові позики на корів і доїльні апарати. Жодних відсотків сплачувати не потрібно, виплати здійснюються протягом шести місяців рівними частинами.  Ми вже декілька разів користувались такою послугою, отримуючи позики на придбання двох корів і доїльного апарату. З п’ятдесяти членів кооперативу, більше половини користувались позиками. Також кооператив вчасно сплачує 200 грн за рік за утримання корови, компенсує нам витрати на осіменіння, весняну й осінню диспансеризацію, дослідження на субклінічну форму маститу. Таким чином, протягом року набігає 500-600 гривень додаткових виплат за одну корову, а коли члени об’єднання утримують більше «Берізок», як от ми, то й дохід виходить суттєвішим. А це вже відчутна підтримка невеликого сільського сімейного бюджету», - охарактеризувала переваги кооперативу пані Олена.

Крім усього вищезгаданого, кооператив приділяє значну увагу якості виробництва молока. Минулого року за рахунок об’єднання в селі Якимівка було встановлено молокоприймальний пункт, який оснащений всім необхідним лабораторним обладнанням, холодильною установкою, Екомілком, підведено водопровід. Це ще один з факторів, який позитивно характеризує діяльність кооперативних об’єднань, адже без подібних структур ситуація в молочному тваринництві мала б однозначно негативну тенденцію.

Для отримання повноцінної і всесторонньої інформації про плани та перспективи діяльності кооперативу в Томашпільському районі з нами зустрівся директор Представництва «Томашпіль» Ржавічев Володимир Анатолійович.

 «Вінницька область – один з лідируючих регіонів України за обсягами виробництва молока. Вже кілька років кооператив «Молоко-Країа» успішно діє в деяких районах області, проте цю роботу потрібно активізувати. Відгукнувшись на прохання селян, отримавши їх підтримку ми розпочали з Томашпільського району. Впевнений, що майбутнє саме за кооперативами. Подібним шляхом пішли майже всі держави центральної Європи, а в Скандинавських країнах понад 90% молока виробляється кооперативами», - впевнено розповів Володимир Вікторович.

 «Проблем в нашій діяльності вистачає, але найважче це психологія людей. Селяни з побоюванням ставляться до нових форм об’єднання. Іноді помітною є доволі скептична реакція, адже люди не вірять, що матимуть користь. Досвід співробітництва в українських селян є різний, і не завжди він позитивний. Але кооперативи  не можна порівнювати з колгоспами, не слід боятися, що заберуть корів.   В договорі чітко вказано, що власник корови не змінюється. Насправді, кожен утримуватиме свою худобу вдома, як і утримував. Норм із виробництва молока також немає - це ж корова, а не кран з водою,  сьогодні вона дасть більше молока, завтра - менше. Щоб вступити до кооперативу, необхідно лише написати заяву, здати копію паспорта і пред’явити документи на корову - паспорт тварини. Після підписання договору всі оригінали документів повертаються власнику і зберігаються в нього», - підтвердив директор Представництва.

«Переваги кооператив надає значні, в цьому зможе переконатись кожен хто прийме рішення вступити до об’єднання. Перспективи й плани у нас великі, впроваджуватимуться вони поступово. Адже чим більше членів кооперативу, тим більше буде можливостей реалізовувати їх в життя. Найближчим часом, населені пункти в яких працюватимемо оснастимо приймальними пунктами для ефективного аналізу якісних показників молока. Маємо надію, що кооперативний рух в нашому районі буде поширюватися і розвиватися та принесе багато користі нашим селянам», - підсумував Володимир Ржавічев.

 

Переваги членів СВК «Молоко-Країна»

Кооператив надає своїм членам безвідсоткові позики на придбання високопродуктивних корів, доїльні апарати;

Кооператив самостійно проводить оплату ветеринарних послуг, штучне осіменіння та щеплення;

-  Кооператив  сплачує 200 гривень орендної плати за кожну корову після року перебування в СВК;

Кооператив компенсує витрати на дослідження щодо захворювання на субклінічну форму маститу;

Кооператив надає можливість своїм членам придбати якісні корми за вигідними цінами;

За умови тісної співпраці, кооператив перераховує частину коштів на рахунки сільських рад для розвитку населених пунктів;

Кооператив проводить навчання своїх членів щодо провідних технологій годівлі й ветеринарного догляду за худобою;

Кооператив надає можливість купувати свіжу, якісну продукцію молокозаводів за цінами виробника без роздрібних націнок;